معرفی اتحادیه شرکتهای تعاونی کشاورزی دامداران استان قزوین

     پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور مشاركت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خویش، تعاونی ها و تشكل های تولیدی توسعه یافته و بخش تعاونی از مهمترین بخش ها در ساختار کشور و دولت گردید. یکی از مهمترین و بزرگترین انگیزه های بشری برای همکاری با یکدیگر وجود نیاز و منافع مشترک بوده و هدف مشترک نیز رفع نیاز از طریق تعاون و همکاری است.

در همین راستا اتحادیه شركتهای تعاونی كشاورزی دامداران استان قزوین با عضویت 10 تعاونی در تاریخ 06\01\1375 با شماره 2977 به ثبت رسید و روز به روز تعداد تعاونیها و پیوستن آنان به اتحادیه شدت یافت تا اینكه در حال حاضر 11 تعاونی و 25000 دامدار عضو اتحادیه می باشند.

هم اکنون اتحادیه دامداران قزوین قوی ترین تشکل دامپروری کشور محسوب شده و به گفته سازمان تعاون روستایی از لحاظ بیلان، گردش و سود مالی جایگاه نخست کشور را در اختیار دارد. این اتحادیه از سال 85 به سکان داری مهندس حسین نعمتی، تولید کننده برتر در بخش کشاورزی و مدیرعامل نمونه، توانسته سالهای متمادی به واسطه اشتغال بیش از 60 نفر پرسنل، در سطح ملی اتحادیه برتر معرفی شود.

در راستای یاری رساندن به دامداران عزیز فعالیتهای این اتحادیه مشتمل بر سه بخش فنی، بازرگانی و تولیدی است که این فعالیتها عبارتند از:

  بخش فنی

ثبت مشخصات و رکوردگیری دام اصیل

انجام عملیات ثبت مشخصات و رکوردگیری از سال 1380 با 13 گله و 2500 راس دام مولد از سوی معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی به اتحادیه واگذار و هم اکنون با 185 گله تحت پوشش و 50000 راس دام مولد در حال اجرا می باشد. هم اکنون قزوین از نظر پرورش گاو شیری جز 4 استان برتر کشور محسوب شده که در این زمینه بیشتر گاوداریهای صنعتی در این استان مستقر هستند.

 

فعالیتهای اصلاح نژادی

اتحادیه دامداران استان قزوین از معدود اتحادیه ها در سطح کشور است که مستقیما زیر نظر مراجع ذیصلاح اقدام به واردات اسپرم مورد نیاز دامداران استان از کمپانیهای معتبر خارجی می نماید و نماینده نهاده های دامی جاهد می باشد. لازم به ذکر است کارشناسان مجرب و آموزش دیده با استفاده از آخرین نرم افزار ها همه گونه مشاوره به منظور بالا بردن سطح دانش و آگاهی دامداران عضو انجام می دهند . در جدول ذیل میزان فروش اسپرم در سالهای اخیر نشان داده شده است.

 

سال

1388

1389

1393

1394

میزان فروش اسپرم (دُز)

33000

47000

53000

63388

میزان فروش اسپرم از محل واردات از کمپانیهای معتبر دنیا به همراه اسپرمهای ایرانی و ژنومیک تولید شده در داخل کشور

 nemati

مهندس حسین نعمــتی

 

 

آزمایشگاه آنالیز شیر

این اتحادیه با همكاری معاونت محترم بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اقدام به راه اندازی آزمایشگاهی مجهز در خصوص آنالیز نمونه های شیر جمع آوری شده از سطح دامداریها نموده و دامداران از نتایج آزمایشات در جهت پیش‌گیری و درمان بیماری‌های دام، ارزیابی میزان تولید شیر، نحوه تغذیه و کیفیت جیره دام‌ها استفاده می‌نمایند.

 

آزمایشگاه تغذیه

در این بخش اتحادیه مفتخر است با کادری مجرب اقلام مختلف خوراک دام، کنسانتره تولیدی در کارخانه خوراک دام خود، TMR نمونه برداری شده از سطح دامداریها را با استفاده از پیشرفته ترین دستگاهها از نظر فاکتورهای ماده خشک، چربی، پروتئین، املاح معدنی، خاکستر، فیبرخام و .... آنالیز نماید.

 

طرح تقویم بهای دامهای راکتور سلی و بروسلوزی

این طرح از سال 1385 با همکاری سازمان دامپزشکی استان و با عملکرد کارشناسی و تعیین قیمت دامهایی که تست سل و بروسلوز آنها مثبت بوده و به کشتارگاه ارسال میشوند و در نهایت پرداخت غرامت از طرف سازمان دامپزشکی به دامداران در حال اجراست.

 

خدمات فنی و مشاوره ای

صنعت دام و طیور جنبه اقتصادی و اشتغالزایی بالایی دارد و لازمه ی پیشرفت هر صنعتی آموزش می باشد، اما از آنجا که در صنعت دامپروری ایران، آموزش حلقه ی مفقوده به حساب می‌آید، این حلقه مفقوده باید با برگزاری کلاس‌های آموزشی، توزیع نشریات و مقالات علمی و آموزشی، ارائه فیلم، برگزاری همایش، سمینار پر شود. این اتحادیه برحسب نیاز و درخواست دامداران اقدام به برگزاری كلاسهای آموزشی و ترویجی با محوریت فعالیتهای اصلاح نژادی، انتخاب اسپرم، راه اندازی دامداری، آشنایی با تغذیه دام و روشهای مدرن خوراکدهی، تلقیح مصنوعی، پیشگیری و درمان بیماریهای دامی و غیره نموده و بطور مستمر در جهت افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید و آشنایی با دست آوردهای جدید اقدام به بازدید حضوری از دامداریهای سطح کشور و حتی در سطح بین المللی نموده است.

همچنین در راستای یاری رساندن به دامداران، این اتحادیه دامداران واجد شرایط جهت استفاده از تسهیلات و خدمات را به معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی معرفی می نماید.

 

    بخش بازرگانی

-         تامین کلیه نهاده های دامی شامل: انواع اسپرم های ایرانی و خارجی، جو، ذرت، سویا، سبوس، یونجه، سیلو، انواع کنجاله دانه های روغنی، تفاله، علوفه، مواد افزودنی و غیره. تامین لوازم ماشین آلات و ادوات دامداری

-         واردات نهاده های دامی مورد نیاز دامداران جهت تنظیم بازار در مواقع لزوم

 

    بخش تولیدی

كارخانه خوراك دام

امكانات: يك ساختمان اداري، 4 سيلوي گندم به ظرفيت 2000 تن، انبارهايي به ظرفيت 5000 تن (2500 تن استوانه فلزي، 2500 تن سوله)

پس از راه اندازی کارخانه تمام اتوماتیک خوراک دام چوبیندر به ظرفیت تولید 80 تن در روز (ده تن در ساعت)، هم اکنون فعالیت گسترده ای در زمینه تولید کنسانتره مناسب و توزیع آن بین دامداران صنعتی و سنتی انجام می گیرد. لازم بذکر است از سال 1386 به دنبال عقد قرارداد یارانه تولید کنسانتره با معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی این اتحادیه گام بلندی در جهت خدمت رسانی به دامداران برداشته است.

 

کارخانه تولید ماشین آلات

اخیرا اتحادیه دامداران اقدام به تولید ماشینهای خوراک ریز به اصطلاح فیدرمیکسر با ظرفیتهای مختلف و سیلوتراش مشابه یکی از برندهای معروف دنیا نموده است. کیفیت کار این ماشین آلات سالهاست مورد تایید مشتریان بوده است. این اتحادیه افتخار دارد ضمن ارائه محصولات با کیفیت و پوشش مناسب گارانتی و تضمین کامل خدمات پس از فروش، قیمتهای مناسبی را نیز ارائه نماید که قابل رقابت با تولیدکنندگان داخلی و خارجی می باشد، ضمن آنکه تهیه قطعات یدکی آسان بدلیل موجود بودن قطعات در بازارهای ایران از دیگر مزایای تولیدات اتحادیه می باشد.

محصولات قابل ارائه به شرح ذیل می باشند:

سیلو تراش خود محرک

پنکه های سقفی غول پیکر در ابعاد 4، 5، 6 و 7 متر با موتور و دینام ساخت کشور آلمان

فیدر میکسر در ابعاد 6، 8 و 12 متر مکعب

تمامی قطعات مصرفی دستگاههای خوراک ریز عبارتند از تیغه، پمپ هیدرولیک، قطعات سیستم توزین (لودسل و نمایشگر)، آهن ربای درب خوراک ریز (مگنت)، قطعات گیربکس، زنجیر و نوار نقاله، گاردان و ...

 

سایر فعالیت های مرتبط

این اتحادیه به دلیل تعامل و همکاری موثر با ارگانها و تشکلهای ذیربط بمنظور تسهیل در اجرای طرحها و برنامه های گوناگون، نقش پل ارتباطی موثری را در جهت خدمات رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی و دامداری ایفا کرده است که در زیر به چند نمونه از آنها بطور خلاصه اشاره میشود.

1-    طرح خرید تضمینی شیر خام: این اتحادیه با همکاری و نظارت سازمان تعاون روستایی استان در سال 1393 اقدام به کارگزاری، ساماندهی، خرید و تحویل شیر خام دامداران با نرخ مصوب به منظور کنترل بازار نموده است و تا پایان تیرماه 1394 در حدود 000/29 تن شیر خام از 70 دامدار صنعتی تحویل و مقدار 2100 تن شیر خشک (اسکیم %32) تولید نموده است.

2-    واردات تعداد 750 راس بز نژاد سانن و آلپاین و گوسفند رومانف و قرمز باختری از کشور فرانسه جهت کاربرد در طرحهای اصلاح نژادی با هماهنگی مرکز اصلاح نژاد دام کشور و جهاد کشاورزی.

3-    طرحها و برنامه های دوره ای و میان مدت با ارگانها و سازمانهای مختلف از جمله بیمه گری دام با بانک کشاورزی، توافقنامه همکاری با کمیته امداد امام خمینی (ره) و صندوق مهر امام رضا (ع) به منظور کارشناسی خرید دام جهت دریافت کنندگان تسهیلات خود اشتغالی و اجرای طرح آمیخته گاو بومی در سطح روستاها با همکاری سازمان جهاد کشاورزی.

 

حوزه فعالیت و همكاری با سایر ارگانها

   رییس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران

  نایب رییس هیئت مدیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان قزوین

  عضو هیئت مدیره شرکت مگسال

اعضاء اتحادیه :

 1. شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران شیری بوئین زهرا

 2. شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران تاکستان

 3. شرکت تعاونی کشاورزی گوسفند داران قزوین

 4. شرکت تعاونی کشاورزی دامداران وحدت قاقازان

 5. شرکت تعاونی کشاورزی نفردام یحیی آباد

 6. شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران صنعتی قزوین

 7. شرکت تعاونی کشاورزی دامداران منطقه آبیک

 8. شرکت تعاونی کشاورزی دامپروران همیار قزوین

 9. شرکت تعاونی کشاورزی دامداران رامند دانسفهان

 10. شرکت تعاونی کشاورزی دامداران نمونه شال

 11. شرکت تعاونی روستائی نیکویه گستر قاقازان

 

 

لینک های خارجی

مارادنبال کنید

 • فیسبوک
 • توییتر
 • گوگل+
 • لینکداین

تماس باما

  تلفن
02833330375-02833350066-33350067 

   آدرس

قزوین بالاتر از چهارراه عمران خیابان شهید عباسپور مقابل درب شمالی جهاد کشاورزی